Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus) 10 - 15 cm

Kód: 29479.02
Neohodnoceno
55 Kč
Skladem

Perlín ostrobřichý (lat. Scardinius erythrophthalmus) je sladkovodní ryba, kterou řadíme do čeledi kaprovití. Vyskytuje se ve vodách téměř po celé Evropě, včetně České republiky, i v Asii. Perlína Ostrobřichého chováme v zahradních jezírkách o minimální velikosti 2000 litrů. Je to nedravá a nekonfliktní ryba, která se dobře snese s jinými rybami ve společném jezírku. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Perlín ostrobřichý je vedle plotice obecné, které se velmi podobá, dalším zástupcem skupiny tzv. bílých ryb. Jeho typickým znakem jsou sytě červené ploutve, díky čemuž si vysloužil přezdívky jako červenopeřice, červenka atd. Od plotice se liší zejména vyšším tělem (plotice má více „proudnicový“ tvar), dále tmavší duhovkou oka a také postavením břišních ploutví vzhledem k ploutvi hřbetní – perlín má břišní ploutve poněkud předsunuté, zatímco u plotice začínají zhruba ve stejné úrovni jako hřbetní ploutev. Perlín ostrobřichý dorůstá obvykle do délky 30 cm a hmotnosti 0,1–0,30 kg. Největší exempláře však mohou měřit až 40 cm a vážit kolem 1 kg.

Je to všežravec (larvy, bezobratlí, vodní hmyz). Vyžaduje i rostlinnou potravu - různé jemnolisté vodní rostliny a řasy. 

Perlíni mohou pohlavně dospívat už ve druhém roce života. Vytírají se ve skupinách na vodní rostlinstvo, v případě jeho nedostatku i na jiné substráty. S jednou samicí se vytírá několik samců. Tření má dvě fáze, první začíná v květnu, kdy samice vypustí většinu jiker, zbývající pak vypustí cca o měsíc později.