Okoun říční (Perca fluviatilis) 8 - 10 cm

Kód: 29450.01
Neohodnoceno
55 Kč
Momentálně nedostupné

Okoun říční (lat. Perca fluviatilis) je sladkovodní paprskoploutvá ryba, kterou řadí do čeledi okounovití. Okoun říční je jedna z našich nejhojnějších ryb. Chov v akváriu je možný do velikosti 20 cm, poté lze chovat pouze v jezírkách nad 1000 litrů. 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Okoun říční má poměrně vysoké tělo, na hřbetě se nacházejí dvě samostatné hřbetní ploutve. Břišní, řitní a ocasní ploutve mají obvykle načervenalou barvu. Na bocích jsou tmavé příčné pruhy. Okoun říční dorůstá délky okolo 50 cm. Optimální teplota pro úspěšný chova je mezi 4 - 30°C s pH 6,0 - 8,0. 

Okoun patří mezi říční dravce a masožravce. Potravu nejdříve tvoří zooplankton, potom přechází na potravu složenou z larev vodního hmyzu, měkkýšů, červů a raků a malých rybek, ale větší jedinci jsou dravci lovící převážně ryby a obojživelníky. Typický je kanibalismus. Tvoří hejna, v nichž napadá menší, či nemocné ryby, někdy taky stejného druhu. Tření probíhá od března do června, při teplotě vody okolo 8 °C. Samice klade jikry na vodní rostliny nebo jiné potopené předměty. Jikry jsou spojeny do větších provazcovitých útvarů. Okoun říční stejně jako jeho poddruh okoun žlutý má jikry spojené v dlouhých pásech, které se snadno zachytí na kamenech a spadaných větvích v mělkých a pomalu tekoucích vodách.