Karas zlatý var. žlutý (Carassius auratus var. yellow comet) 5 - 7 cm

Kód: 28505.01
Neohodnoceno
47 Kč
Skladem

Karas zlatý varianta bílá (lat. Carassius auratus white) je sladkovodní ryba, kterou řadíme do čeledi kaprovití. Lidově se nazývá "zlatá rybka". Karas zlatý je jednou z nejčastěji chovaných jezírkových ryb. Jedná se o vyšlechtěnou formu z Karase stříbrného, původem z východní Asie, poprvé byla ale chována ve starověké Číně. Od té doby bylo vyšlechtěno mnoho druhů. Různé druhy se od sebe liší tvarem, velikostí i zbarvením. Nejznámější jsou kombinace bílé, žluté, oranžové, červené, hnědé i černé). 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Karas zlatý je mírumilovná a společenská ryba, která vzhledem i chováním připomíná kapra. Mají rády společnost vlastního druhu. Pozor na přemnožení! Při teplotách nad 20 stupňů se vytírají prakticky na cokoliv. Karas zlatý je nenáročná na kvalitu vody, snáší dobře nízkou hladinu kyslíku. Není také náchylný k různým nemocem. 

Karas zlatý dorůstá většinou do velikosti 20 - 30 cm. Snese poměrně veliké teplotní rozdíly, nejlépe se mu však daří při teplotě mezi 4 - 25°C s pH 6,0 - 8,0. Dožívá se okolo 10 let, vzácně i déle. 

Těší se zájmu také díky dobře vyvinuté schopnosti asociativního i sociálního učení. Díky svému ostrému zraku dokáže rozlišovat mezi jednotlivými lidmi. Reaguje příznivě na osoby, na které jsou zvyklé. Zatímco před cizími lidmi se chová plaše a schovává se. Po několikatýdenním pobytu v nádrži je proto bez větších obtíží chovatelé krmí z ruky, aniž by se rybky vyplašily. Mají také dobrou paměť. Jsou schopni si pamatovat po dobu nejméně tří měsíců. Dokážou také rozlišit tvary, barvy i zvuky. 

Karas zlatý je všežravec. Ve svém přirozeném prostředí tvoří jeho potravu korýši, hmyz a různý rostlinný materiál. Pokud má dostatek potravy, sám od sebe nepřestane tak snadno jíst. Nadměrné krmení může být pro karase škodlivé. Při přebytku potravy produkují větší množství odpadu a výkalů.