Karas shubunkin (Carassius auratus shubunkin) 6 - 9 cm

Kód: 27001.01
Neohodnoceno
40 Kč
Skladem

Karas shubunkin (lat. Carassius auratus shubunkin) je sladkovodní ryba, kterou řadíme do čeledi kaprovití. Lidově se nazývá "zlatá rybka". Karas zlatý je jednou z nejčastěji chovaných jezírkových ryb. Jedná se o vyšlechtěnou formu z Karase stříbrného, původem z východní Asie, poprvé byla ale chována ve starověké Číně. Od té doby bylo vyšlechtěno mnoho druhů. Různé druhy se od sebe liší tvarem, velikostí i zbarvením. Nejznámější jsou kombinace bílé, žluté, oranžové, červené, hnědé i černé). 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Karas shubunkin je mírumilovná a společenská ryba, která vzhledem i chováním připomíná kapra. Mají rády společnost vlastního druhu. Pozor na přemnožení! Při teplotách nad 20 stupňů se vytírají prakticky na cokoliv. Karas obecně je nenáročná na kvalitu vody, snáší dobře nízkou hladinu kyslíku. Není také náchylný k různým nemocem. 

Dorůstá většinou do velikosti 20 - 30 cm. Snese poměrně veliké teplotní rozdíly, nejlépe se mu však daří při teplotě mezi 4 - 25°C s pH 6,0 - 8,0. Dožívá se okolo 10 let, vzácně i déle. 

Těší se zájmu také díky dobře vyvinuté schopnosti asociativního i sociálního učení. Díky svému ostrému zraku dokáže rozlišovat mezi jednotlivými lidmi. Reaguje příznivě na osoby, na které jsou zvyklé. Zatímco před cizími lidmi se chová plaše a schovává se. Po několikatýdenním pobytu v nádrži je proto bez větších obtíží chovatelé krmí z ruky, aniž by se rybky vyplašily. Mají také dobrou paměť. Jsou schopni si pamatovat po dobu nejméně tří měsíců. Dokážou také rozlišit tvary, barvy i zvuky. 

Karas shubunkin je všežravec. Ve svém přirozeném prostředí tvoří jeho potravu korýši, hmyz a různý rostlinný materiál. Pokud má dostatek potravy, sám od sebe nepřestane tak snadno jíst. Nadměrné krmení může být pro karase škodlivé. Při přebytku potravy produkují větší množství odpadu a výkalů.