Hrouzek obecný (Gobio gobio) 10 - 12 cm

Kód: 28570.01
Neohodnoceno
47 Kč
Skladem

Hrouzek obecný (lat. Gobio gobio) je sladkovodní ryba, kterou řadíme do čeledi kaprovití. Jedná se o náš původní druh. V Evropě je rozšířen téměř na celém kontinentu (mimo nejteplejší a nejchladnější oblasti), žije i v Asii - Sibiř, Korea. V České republice žije ve všech čistých vodách bohatších na kyslík s výjimkou horských potoků a bahnitých stojatých vod, kde v létě teplota příliš stoupá.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Hrouzek obecný obvykle dorůstá do délky 8 - 14 cm. Optimální teplota pro úspěšný chov je mezi 2 - 19°C s pH 7,0 - 7,5. Je to hejnová ryba, čím větší hejno, tím se cítí lépe. Nejlépe se hrouzkovi obecnému daří v zahraním jezírku o minimální hloubce 90 cm.

Hrouzek obecný je menší rybka s válcovitým tělem a hranatou hlavou s jedním párem vousků. Žije v tekoucích i stojatých vodách bohatších na kyslík, s čistým především písčitým dnem. Má chutné maso, ale pro svou velikost se využívá jako nástražní rybka. Rychle a bezproblémově se množí, může být proto použita jako zdroj živé potravy pro větší dravé ryby.

V zajetí ji lze krmit granulemi pro kaprovité ryby. Obecně se jedná o všežravce, který preferuje různý vodní hmyz a jiné drobné vodní živočichy (např. larvy chrostíků, pakomáru, muchniček), konzumuje omezeně rostlinou potravu. Plůdek se živí zejména zooplanktonem a detritem.