Ježdík obecný (Gymnocephalus cernuus) 5 - 7 cm

Kód: 28575.00
Neohodnoceno
36 Kč
Skladem

Ježdík obecný (lat. Gymnocephalus cernuus) je sladkovodní ryba z čeledi okounovití. Obývá především velké, pomalu tekoucí řeky nebo stojaté vody. Vyskytuje se ve velké části Evropy od Francie až k Bílému a Kaspickému moři.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ježdík obecný je atraktivní studenovodní ryba. Je menší vzrůstu, pestře zbarvená rybka podobná okounu (nemá ale červeně ani žlutě zbarvené ploutve). Žije v dolních tocích řek a údolních nádržích s písčitým nebo štěrkovým dnem. Toleruje i brakickou vodu. Existují také dva podobné druhy: ježdík žlutý a ježdík dunajský, které ale v našich vodách nežijí. Tako rybka se používá také jako nástražní pro lov štik. Je vhodný pro chov z zahradním jezírku, případně ve studenovodní větší nádrži. V našich podmínkách dorůstá zpravidla do 18 cm, v Rusku ale i 30 cm. Optimální teplota pro úspěšný chov je mezi 8 - 20°C s pH 7,0 - 7,5. Třou se od časného do pozdního jara. Jikry kladou na rostliny nebo za kameny blízko břehů. Plůdek se líhne za dva týdny. Počet jiker v našich vodách se pohybuje od jedné samice okolo 3000 kusů.

Ježdík obecný je masožravec. V mládí se živí planktonem, později přechází na bentickou potravu – organismy žijící na dně - larvy pakomárů nebo muchniček, měkkýši, blešivci, jikry, rybí potěr. V zajetí zřídka pozřou i vločkované krmivo.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení